Műszaki leírás
Hogyan készítsünk műgyanta (epoxid) padlót önerővel
Az első lépés az aljzat kellő előkészítése. Ha az elképzelés, hogy a műgyanta új beton fogadófelületre kerüljön, akkor ennek alaposan meg kell érnie, általában minimálisan 28 napot. A munkafolyamat a cemetpor és esetleges más szennyeződések csiszolással való eltávolízásával folytatódik Régi beton esetében is szükséges a szennyeződések és a régi festékrétegek eltávolítása csiszolás segítségével.
A mai világban már nem szükséges a csiszológép megvásárlása, mivel már nagyon egyszerűen kölcsönözhetők.
Az aljzat nedvességtartalma nem emelkedhet 10% fölé.
A lecsiszolt aljzatot alapos porszívózásnak vetjük alá. Ez a lépés semmiképpen nem hanyagolható, mivel a por szeparátorként funkcionál.
A fogadófelület egyenetlenségei lokálisan kijavíthatók CHS-EPOXY 455 és kvarchomok keveréke segítségével. Abban az esetben, ha az egyenetlenségek nagy mértékűek egyszerűbb az egész aljzatot cementesztricchel kiönteni. Nem szabad megfeletkezni arról, hogy a esztrich réteget is tökéletesen ki kell hagyni száradni. Az alap nedvességtartalma minden esetben 10% alatt kell hogy legyen.
Az epoxi gyanta padló gipsz kötőanyagú esztrich felületre is alkalmazható. Ez esetben azonban az alapozó fogyasztásának mennyisége néhányszorosan nőni fog, mivel az gipszesztrich réteg pórusosabb és az alapozónak ezeket ki kell töltenie.
A csiszolás, porszívózás és tisztítás után hozzáláthatunk az alapozó réteg CHS-EPOXY 474 kiöntéséhez. Az alap hőmérséklete nem csökkenhet 15°C alá. Ideális hőmérséklet 20-25°C. Az alapozó réteget henger vagy gumisimító segítségével visszük fel az alapra. Az elhasznált mennyiség az aljzat felszívóképességétől függően 0,3-0,8kg négyzetméterenként. Gipszesztrich aljzat esetében ez minimálisan 1kg négyzetméterenként. Ezt követően az alapot leszórjuk kvarchomokkal. Ezzel a lépéssel növeljük a alapozó réteg aljzathoz való kötődését. A padlón csak szegecses lábbelit használva közlekedünk. Az alapozó réteg felvitele után 24 órás technológiai pihenő következik. Ezt követően a nem rögzített homokot felsöpörjük vagy felporszívózzuk. Nagyon fontos, hogy az alapozó réteg fénylő üggő filmréteget képezzen az alapon. Ez biztosítja számunkra, hogy az aljzat tökéletesen zárt, és a műgyanta padló lefektetése után az aljzat nem fog légbuborékokat szivárogtatni a műgyanta rétegbe. Ennek kizárása érdekében ajánlatos az alapozó réteg másodszori felvitele, ezúttal kvarchomok felhasználása nélkül.
Az alapozás után hozzáláthatunk magához a műgyanta felviteléhez. Ehhez a művelethez mindenképpen szükségünk van elektromos rotációs keverőre, amellyel elsőként az A komopnenst keverjük össze egyenesen a fém csomagolásban, kb.3 percet keverjük alulról felfelé hadva, különös odafigyeléssel a sarkakra. Utána az A komponenshez hozzáöntjük a B komponenst és ismételten 3 percig keverjük. Ideális ezt a honogén elegyet átönteni egy tiszta edénybe, átkeverni és így minimalizálni annak a lehetőségét, hogy az eredeti csomagolásból a fogadófelületre kerüljenek a nem megfelelően összekevert komponensek.
Ezután a homogén elegyet kiöntjük az alapra és nagy felületű fogas betétű simítóval vagy gumisimítóval elegyengetjük. Lehetőleg sávokban öntjük az elegyet a fogadófelületre és utána simítóval eloszlatjuk a szükséges vastagságra. Az anyagfogyasztás a réteg vastagságától függ. 1mm vastag rétegnél 1,3kg epoxigyanta EPOSTYL 521-01 szükséges. Az ajánlott réteg vastagsága 1mm-től 3mm-ig terjed.
Az műgyanta kiöntése után az egész felületet tüskés henger segítségével atgörgetjük. A padlón kizárólag szegecses lábeliben közlekedünk. Ezt a műveletet addig ismételjük, amíg az aljzaton légbuboréhkok keletkeznek, legkésőbb azonban addig, amíg a kötésreakció elkezdődik és az epoxi réteg kötni kezd (a hőmérséktettől függően kb. 20-40perc). A légbuborékok eltávolítására nagyon jól működik a Bubble Off permetező folydék (spray).
A buborékok eltávolítása után a műgyanta bevonatra különboző színárnyalatokban akrilát chips alkalmazható. Az apró, pici szines darabkák dekorációs és részben csúszásgátló funkciót látnak el. Az anyagszügséglet 20 és 80 gramm négyzetméterenként a chips réteg sűrűségétől függően.
A műgyanta padló alapvetően csillogó, és az érési idő (kb. 7 nap) eltelte után teljes mértékben használatba vehető. Abban az esetben, ha matt kivitelezést szeretnénk, lehetséges a kész műgyanta felületre matt polyuretán lakkot felvinni. Ez a lakk megvédi az elkészült gyanta padlót az esetleges mechanikai károsodástól.
Technológiai eljárás – önthető, sima epoxi alapozó
Betonaljzat – száraz (max. 4%), nedvesség ellen szigetelve. Az aljzat hőmérséklete legalább 15 °C.
Újonnan kialakított betonaljzat esetén a cementtej eltávolítása érdekében szemcseszórásos felületkezelésre vagy gyémántporos csiszolásra van szükség. Szintén szemcseszórást vagy csiszolást alkalmazunk a régebbi felületeknél a régi festékrétegek, az oxidálódott és az egyéb laza, málló részek eltávolítása érdekében, egészen a szilárd betonalapig. A felületről ezt követően söpörjük le a szennyeződéseket és porszívózzuk fel a port. Távolítsuk el a nem tapadó, málló részeket, tisztítsuk ki a mélyedéseket és csiszoljuk át a repedéseket. Ezt követi a keletkező lyukak kitöltése epoxi tömítőanyaggal – CHS-EPOXY 474 gyanta („A” komponens) és TELALIT 0492 keményítő („B” komponens), 100:23 (A:B) keverési arányban –, majd kvarchomok (vagy aerosil) hozzáadása az tömítőanyag megfelelő állagának eléréséhez szükséges mennyiségben. A tömítés előtt egy réteg mélyalapozót kell felvinni, úgy, hogy a tömítőanyag a még friss alapozó bevonatra kerüljön. Miután a tömítőanyag megszilárdult, csiszoljuk le az egyenetlenségeket, esetleg alkalmazzunk utántömítést.
Az alapozáshoz használjunk CHS-EPOXY 474 gyantát („A” komponens) és TELALIT 0492 keményítőt („B” komponens) 100:23 keverési arányban, ehhez keverjünk 0,3 – 0,8 mm-es szemcseméretű kvarchomokot 1:0,5 (gyanta : homok) arányban. Anyagszükséglet: kb. 0,7kg/m2 gyanta + homok.
Az alapozás egy fém simító egyenes élével való lehúzással történik. A felvitt, még friss alapozást szórjuk meg 0,3 – 0,8 mm-es szemcseméretű kvarchomokkal. A homokszükséglet kb. 2 – 3 kg/m2 (a felhordást végző szakember tapasztalatainak és készségeinek függvényében). Kikeményedés után a felesleges homokot lesöpörjük, a felületet tárcsás parkettacsiszolóval (16-os szemcseméretű papírral) finoman lecsiszoljuk, és a port alaposan felporszívózzuk.
Ha a felület kellően egyenletes, a 3. és 4. lépés elhagyható, és a végső fedőbevonat közvetlenül felvihető (5. lépés).
3) Kiegyenlítő, köztes réteg kialakítása
Egyenetlen aljzat esetén alkalmazandó. A cél az, hogy a felület maximális mértékben egyenletes legyen, hogy elkerüljük az egyenetlenségek öntött fedőbevonaton való kirajzolódását. Az alkalmazás során ugyanazt az eljárást kell követni, mint a mélyalapozásnál (lásd fentebb).
A felület porózusságának megszüntetése érdekében használjunk CHS-EPOXY 474 gyantát („A” komponens) és TELALIT 0492 keményítőt („B” komponens) 100:23 (A:B) keverési arányban, hogy a kvarchomok réteg ne szívja be a ráöntött végső fedőréteget. A gyantát egy fémsimító vagy egy gumibetétes simító élével visszük fel a felületre. Az anyagigény kb. 0,75 kg/m2.
A színezett, végső öntött felületet 100:30 (A:B) arányban kevert EPOSTYL 521-01 készítmény alkalmazásával hozzuk létre. Az anyagigény kb. 1,3 – 3,5 kg/m2. Az anyagot 2 – 4 mm-es fogméretű fogazott simítóval visszük fel. A felvitt anyagot egy tüskés hengerrel azonnal, alaposan buborékmentesítjük, először az egyik irányban, majd arra merőlegesen.
Minden keverési arány tömegegységben van megadva!
Technológiai folyamat – Sadurit Z1
Betonaljzat – száraz (max. 4%), nedvesség ellen szigetelve. Az aljzat hőmérséklete legalább 15 °C.
Újonnan kialakított betonaljzat esetén a cementtej eltávolítása érdekében szemcseszórásos felületkezelésre vagy gyémántporos csiszolásra van szükség. Szintén szemcseszórást vagy csiszolást alkalmazunk a régebbi felületeknél a régi festékrétegek, az oxidálódott és az egyéb laza, málló részek eltávolítása érdekében, egészen a szilárd betonalapig. A felületről ezt követően söpörjük le a szennyeződéseket és porszívózzuk fel a port.
Távolítsuk el a nem tapadó, málló részeket, tisztítsuk ki a mélyedéseket és csiszoljuk át a repedéseket. Ezt követi a keletkező lyukak kitöltése epoxi tömítőanyaggal – CHS-EPOXY 474 gyanta („A” komponens) és TELALIT 0492 keményítő („B” komponens), 100:23 (A:B) keverési arányban –, majd kvarchomok (vagy aerosil) hozzáadása a tömítőanyag megfelelő állagának eléréséhez szükséges mennyiségben. A tömítés előtt egy réteg mélyalapozót kell felvinni, úgy, hogy a tömítőanyag a még friss alapozó bevonatra kerüljön. Miután a tömítőanyag megszilárdult, csiszoljuk le az egyenetlenségeket, esetleg alkalmazzunk utántömítést.
A mélyalapozáshoz CHS-EPOXY 474 gyantát („A” komponens) és TELALIT 0492 keményítőt („B” komponens) használunk 100:23 (A:B) keverési arányban. Anyagszükséglet: kb. 0,3 – 0,4 kg/m2.
Ha csúszásmentes felületet szeretnénk létrehozni, a mélyalapozásra 0,3 – 0,8 mm-es szemcseméretű szárított kvarchomokot szórunk. Kikeményedés után a felesleges homokot lesöpörjük, a felületet 16-os szemcseméretű csiszolópapírral lecsiszoljuk, és a port alaposan felporszívózzuk.
Fedőbevonatként SADURIT Z1 készítményt használunk, SADURIT Z1 – „B” komponens keményítővel, 100:25 keverési arányban (tömegegység). Először alaposan keverjük fel az „A” összetevőt. Ezután öntsük át egy másik edénybe, adjunk hozzá megfelelő mennyiségű keményítőt (25 tömegszázalék), majd alaposan keverjük össze lassú fordulatszámon működő keverővel, hogy ne keveredjen túl sok levegő a készítménybe (2-3 perc). A bevonatot vékony rétegben, legfeljebb 0,2 kg/m2 mennyiségben kell felhordani. Vastagabb réteg esetén előfordulhat, hogy az oldószer nem párolog el tökéletesen, és a felület puha marad! A felhordás nejlonhengerrel történik.
Általában két rétegben alkalmazzuk, a második réteg felhordása előtt minden esetben várjunk 24 órát. Teljes terhelés 7 nap elteltével.